FM Global-ը (իրավաբանական անվանում ՝ Factory Mutuals Insurance Company) գույքի ապահովագրության և վնասների կանխարգելման միջազգային ընկերություն է: Գրեթե 2 դար առաջ հիմնադրված, FM Global-ի ամբողջ կապիտալը, հետազոտական ​​և ինժեներական փորձը կենտրոնացած է գույքի ռիսկերի կառավարման վրա:
Ընկերությունը որոշում է ապահովագրվող ապրանքների ռիսկը անհատական ​​ինժեներական գնահատման միջոցով, այլ ոչ թե հիմնված պատմական տվյալների և ապահովագրության տեսության վրա: FM Global-ի ինժեներական անձնակազմը պարբերաբար այցելում է ապահովագրված ձեռնարկություններ՝ ֆիզիկական և ֆինանսական ռիսկերը նվազեցնելու, գույքը կամ գույքի հետ առնչվող աշխատանքային մեթոդները բարելավելու համար:
FM Global-ը հաշվետու է իր ապահովադիրների առջև, ովքեր սեփականության յուրօրինակ մոդելի շնորհիվ նաև ընկերության սեփականատերերն են: Ապահովադիրները ստանում են ընտրելու իրավունք, երկարաժամկետ ռազմավարական պլանավորման մեջ ներգրավվելու, ինչպես նաև, որոշ դեպքերում, ընկերության անդամակցության հնարավորություն:
Պատմություն
FM Global-ի պատմությունը սկիզբ է առնում գործարանային բիզնեսից, երբ 1835թ.-ին Ռոդ-Այլենդում գտնվող տեքստիլային գործարանի սեփականատեր Զաքարիա Ալենը որոշեց բարելավել իր գործարանը՝ հրդեհի հավանականությունը նվազեցնելու և շինության հրակայունությունը բարձրացնելու համար։ Սակայն երբ նա որոշեց դիմել իր ապահովագրական ընկերությանը՝ ապահովագրավճարը նվազեցնելու խնդրանքով, նրան մերժեցին: Ի պատասխան՝ Ալենը վարձեց այլ գործարանատերերի՝ միասին ստեղծելու Factory Mutuals գույքի ապահովագրական ընկերությունը, որը մատչելի գներով կապահովագրեր «առավել անվտանգ» գործարանները և կխթաներ վերջիններիս՝ վերադարձնելով պայմանագրի ավարտի դրությամբ մնացած գումարը: Եվ ինչպես նա կանխատեսել էր, հրդեհների կանխարգելման ճիշտ մեթոդներն ու ստուգումները հետագայում հանգեցրեցին ընկերությունների կորուստների կտրուկ նվազման: Եվ երբ 1874 թվականին ստեղծվեց հրդեհաշիջման համակարգը, Factory Mutuals-ը առաջին ընկերություններից էր, ով հանդես խթանեց համակարգի տարածումը:1
1987 թ.-ին 42 ընկերություններ միավորվեցին երեք ընկերությունների՝ հաճախորդներին առաջարկելով գույքի համապարփակ ծածկույթ և կորուստների կանխարգելման ռեսուրսներ: Իսկ 1999-ին ստեղծվեց FM Global-ը՝ ապահովագրական ավելի մեծ ծածկույթ ապահովելու համար, որին հաջորդեց 2003-ին FM Global Research Center-ի բացումը, որն այսօր հանդիսանում է գույքի կորուստների կանխարգելման գիտության զարգացման մեջ ներգրավված ամենաժամանակակից կենտրոններից մեկը: Այնուհետև՝ 2014 թ.-ին, գործարկվեց FM Global Resilience տարեկան ինդեքսը՝ տվյալների վրա հիմնված առաջին գործիքը, որը դասակարգում է աշխարհի 130 երկրներն և տարածքները՝ ըստ գործարար միջավայրի կայունության: Forbes ամսագրի կողմից 2016 թվականին FM Global-ը ճանաչվել է Ամերիկայի լավագույն գործատուներից մեկը:2
FM Approvals
FM Global-ը նաև տրամադրում է սերտիֆիկացման և փորձարկման ծառայություններ ամբողջ աշխարհում արդյունաբերական և առևտրային ապրանքների համար FM Approvals հավաստագրերի միջոցով: Համաշխարհային ճանաչում գտած FM Approvals սերտիֆիկացումը վստահեցնում է հաճախորդներին, որ ապրանքը կամ ծառայությունը օբյեկտիվորեն փորձարկվել է և համապատասխանում է ամենաբարձր միջազգային չափանիշներին: Առևտրային և արդյունաբերական արտադրանքի հավաստագրերն իրենց մեջ ներառում են.3
• Շինարարական ապրանքներ/նյութեր
• Տանիքածածկման արտադրանք
• Էլեկտրական սարքավորումներ՝ ընդհանուր օգտագործման համար
• Հրդեհի, գազի հայտնաբերման ազդանշանային և այլ էլեկտրական սարքեր
• Հրդեհաշիջման սարքավորումներ
• Ֆունկցիոնալ անվտանգության գնահատում և սերտիֆիկացում
• Էլեկտրական սարքավորումներ վտանգավոր տարածքների համար
• Ծխի հայտնաբերում
Գույքի կորուստների կանխարգելումը դիտարկելիս FM Approvals-ի համար առաջնահերթություն է հանդիսանում իրական տվյալների օգտագործումը` ճշգրիտ որոշելու, թե տվյալ շինանյութը/արտադրանքը ինչպես է իրեն դրսևորում իրական հրդեհի ժամանակ: Գնահատման ընթացքում FM Approvals-ի ինժեներները կատարում են ինչպես մեծամասշտաբ, այնպես էլ փոքր մասշտաբի թեստավորումներ՝ որոշելու արտադրանքի, կրակի տարածումը սահմանափակելու ունակությունը:
Վերջին նորությունները
2019 թվականին FM Global-ը 1 միլիոն ԱՄՆ դոլար է ներդրել RiskGenius ստարտափում, որը կիրառում է արհեստական ​​ինտելեկտ և մեքենայական ուսուցում` անդերայթերների գրասենյակային գործընթացներն ավտոմատացնելու համար: Սա մինչ այժմ FM Global-ի ամենամեծ ստարտափային ներդրումն է: 2015-ին գործարկված RiskGenius-ը կիրառում մեքենայական ուսուցում ապահովագրական պայմանագրերի վրա՝ ապահովագրության մասնագետներին հնարավորություն տալով կտրուկ բարելավել իրենց կողմից հաճախորդներին առաջարկվող ապահովագրական ծածկույթի հետևողականությունը և արագությունը:
Նույն թվականին ընկերությունը ևս 250,000 ԱՄՆ դոլար է ներդրել AirWorks Solutions-ում։ Վերջինս օդային լուսանկարչության ստարտափ է, որը ապահովագրողներին թույլ է տալիս կիրառել ստարտափի կողմից մշակված ալգորիթմները և սարքավորումները՝ գույքային ռիսկերը հայտնաբերելու և կորուստները կանխելու համար: Ըստ FM Global-ի նորարարության ավագ փոխնախագահ Մայքլ Լեբովիցի. «Այս առաջադեմ տեխնոլոգիան մեծ կիրառական ներուժ ունի գույքային ռիսկերը կառավարելու համար՝ օդային դիտարկումների շնորհիվ հայտնաբերելով այնպիսի ռիսկեր, որոնք այլ կերպ հնարավոր չէր հեշտությամբ կամ անվտանգ բացահայտել»:4
Հաշվի առնելով, որ վերջին համաճարակն ահռելի վնասներ է հասցրել աշխարհի ընկերություններին, ապահովագրության հատուցման դիմումների կտրուկ աճն անխուսափելի էր: Համաձայն Ռալֆ Լորենի վերջին դատավարության, հագուստի ընկերությունը Factory Mutuals-ից ձեռք է բերել այնպիսի ապահովագրության պայմանագիր, որը, իրենց պնդմամբ, ծածկում է ցանկացած ռիսկ, ընդհանուր 700 միլիոն ԱՄՆ դոլար գումարով: Եվ ըստ Ռալֆ Լորենի, երբ ընկերությունը հայց է ներկայացրել համաճարակից ֆինանսական հատուցում ստանալու համար, Factory Mutuals-ը փորձել է սահմանափակել ապահովագրական ծածկույթը: Դատավարության ընթացքում Ռալֆ Լորենը հայտարարել է, որ մաքրման ծախսերի սահմանագիծը չպետք է խոչնդոտ հանդիսանա համաճարակի հետևանքով բիզնեսի ընդհատման կամ այլ կորուստների գծով պայամանգրում նշված գումարի ամբողջ ծավալով հատուցում ստանալուն: Այսօրվա դրությամբ, Factory Mutuals-ն ունի նաև այլ դատական հայցեր՝ ամերիկյան բուհերի և քոլեջների կողմից, որոնց բիզնես ընդհատման պայմանագրերի գծով հատուցման հայցերը նույնպես մերժվել են ընկերության կողմից:5
Ֆինանսական ցուցանիշներ
Հավաքագրված ապահովագրավճարներ ապահովագրությունից (€մլն)648
Հավաքագրված ապահովագրավճարներ վերաապահովագրությունից (€մլն)194
Համախառն հավաքագրված ապահովագրավճարներ (€մլն)742
Ընթացիկ տարվա ընթացքում վճարված համախառն հատուցումներ (€մլն)71
Համակցված գործակից (%)*96.8
*Համակցված գործակիցը օգտագործվում է ապահովագրական ընկերության գործունեության և ֆինանսական առողջության չափման համար. այն չափում է, թե արդյոք ընկերությունը ստանում է ավելի շատ իր ստացված ապահովագրավճարներից, քան ծախսում է իր ծախսերի և վնասների վրա: Օրինակ, 100% համակցված հարաբերակցությունը նշանակում է, որ ընկերությունն իր ապահովագրավճարներից ստանում է ճիշտ նույնքան գումար, որքան օգտագործում է իր ծախսերի և վնասների համար: 100% -ից ցածր ինչ-որ բան նշանակում է, որ ընկերությունն իր ապահովագրավճարներից ավելին է վաստակում, քան ծախսում է: Կարևոր է հաշվի առնել, որ այս գործակիցը չի հաշվի առնում ընկերության ներդրումները և այլ եկամուտները, ուստի ընկերությունը կարող է ունենալ 100%-ից մեծ համակցված գործակից և միևնույն ժամանակ լինել շահութաբեր:

FM Global determines risk by bespoke engineering evaluation of the facilities to be insured, rather than access through historical insurance data and theory. Company’s personnel regularly visit insured locations to evaluate hazards and recommend improvements to their property or work practices to reduce physical and financial risk.
As a mutual company, FM Global answers to its policyholders, who through unique ownership model are the owners of the company. They receive the benefits of mutuality, including a voice in the company, long-term strategic planning, and a potential membership credit.
History
FM Global has its roots in the mill business when in 1835, a Rhode Island textile mill owner named Zachariah Allen made improvements to his mill to reduce the chance of fire loss and increase his mill’s resilience to this element. But when he went to his insurance company and asked for a reduced premium, he was denied. In response, Allen recruited other mill owners to create a Mutuals property insurance company, Factory Mutuals, which would insure “good risk” factories, and provided incentives to policyholders by returning the premiums remaining at the end of a policy term to them. And as he had predicted, proper fire prevention methods and inspections resulted in dramatically fewer losses. When the fire sprinkler was introduced in 1874, Factory Mutuals championed its acceptance.1
In 1987, 42 mutual companies merged into three companies to offer clients comprehensive coverage and loss prevention resources. In 1999, FM Global was created to provide greater insurance capacity, followed by the opening of the FM Global Research Campus in 2003, which today is one of the most sophisticated centers with an eye on advancing the science of property loss prevention. Then, in 2014, the annual FM Global Resilience Index was launched, the first data-driven tool to rank 130 countries and territories around the world according to the resilience of their business environments. In 2016, FM Global was named one of “America’s Best Employers” by Forbes magazine.2
FM Approvals
FM Global also provides worldwide industrial and commercial product certification and testing service through FM Approvals. Recognized and respected across the globe, FM Approvals certification assures customers a product or service has been objectively tested and conforms to the highest national and international standards. Certification and approval of commercial and industrial products include:3
- Building products/materials
- Roofing products
- General purpose electrical equipment
- Fire detection, gas detection, signaling & other electrical
- Fire protection equipment
- Functional safety assessment & certification
- Hazardous location electrical equipment
- Smoke detection
An essential requirement for FM Approvals in considering property loss prevention is that real data is used to determine exactly how a given building product / material performs in an actual fire. FM Approvals engineers use both full- and small-scale tests during product evaluations, to determine the products ability to limit fire spread.
In Recent News Headlines
In 2019, FM Global has invested US$1 million in RiskGenius, an InsurTech startup company that applies artificial intelligence and machine learning to automate underwriting processes. It is the largest investment FM Global has made in a startup to date. Launched in 2015, RiskGenius applies machine learning to insurance policies, enabling insurance professionals to dramatically enhance the consistency of coverage they offer clients and deliver it to them faster than ever before possible.
In the same year, company has also invested US$250,000 in AirWorks Solutions, an aerial mapping and surveying startup that is enabling the insurer to apply their technology to property risk identification and loss prevention. To quote Michael Lebovitz, senior vice president of innovation at FM Global: “We believe this forward-thinking technology has great potential to be adapted for property risk management by identifying property hazards from the air that couldn’t otherwise be easily or safely identified.”4
With the recent pandemic harming businesses across the world, spikes in claims were inevitable. According to Ralph Lauren’s ongoing suit, the apparel company bought a policy from Factory Mutuals which it claims covers all risks, amounting to a whopping US$700 million. When Ralph Lauren filed a claim for its financial losses resulting from the pandemic, Factory Mutuals allegedly attempted to limit coverage. In its suit, Ralph Lauren suggests that the limit on clean-up costs shouldn’t stop it from claiming interruption and other losses resulting from the pandemic in full of the limit amount specified in the policy. As of this date, the insurance company also faces a class-action suit on behalf of universities and colleges that bought the company’s continuity policies but have been denied claims.5
Financial Figures
| Gross written Premiums from Insurance (€m) | 648 |
| Gross written Premiums from Reinsurance (€m) | 194 |
| Gross written Premiums (€m) | 742 |
| Total Claims paid during this year (€m) | 71 |
| Combined Ratio (%)* | 96.8 |
*The combined ratio is used for measurement of the performance and the financial health of an insurance company; it measures whether if the company is earning more from its received premiums than it spends on its expenses and losses. For example, a combined ratio of 100% means that the company is getting exactly the same amount of money from its premiums, as it uses in its expenses and losses. Anything below 100% means that the company is earning more from its premiums than it spends on its expenses and losses. It is important to take into consideration that this ratio does not consider the investments and other income of the company, therefore a company can have a combined ratio of over 100% and still be profitable.