FM Global-ը (իրավաբանական անվանում ՝ Factory Mutuals Insurance Company) գույքի ապահովագրության և վնասների կանխարգելման միջազգային ընկերություն է: Գրեթե 2 դար առաջ հիմնադրված, FM Global-ի ամբողջ կապիտալը, հետազոտական ​​և ինժեներական փորձը կենտրոնացած է գույքի ռիսկերի կառավարման վրա:
Ընկերությունը որոշում է ապահովագրվող ապրանքների ռիսկը անհատական ​​ինժեներական գնահատման միջոցով, այլ ոչ թե հիմնված պատմական տվյալների և ապահովագրության տեսության վրա: FM Global-ի ինժեներական անձնակազմը պարբերաբար այցելում է ապահովագրված ձեռնարկություններ՝ ֆիզիկական և ֆինանսական ռիսկերը նվազեցնելու, գույքը կամ գույքի հետ առնչվող աշխատանքային մեթոդները բարելավելու համար:
FM Global-ը հաշվետու է իր ապահովադիրների առջև, ովքեր սեփականության յուրօրինակ մոդելի շնորհիվ նաև ընկերության սեփականատերերն են: Ապահովադիրները ստանում են ընտրելու իրավունք, երկարաժամկետ ռազմավարական պլանավորման մեջ ներգրավվելու, ինչպես նաև, որոշ դեպքերում, ընկերության անդամակցության հնարավորություն:
Պատմություն
FM Global-ի պատմությունը սկիզբ է առնում գործարանային բիզնեսից, երբ 1835թ.-ին Ռոդ-Այլենդում գտնվող տեքստիլային գործարանի սեփականատեր Զաքարիա Ալենը որոշեց բարելավել իր գործարանը՝ հրդեհի հավանականությունը նվազեցնելու և շինության հրակայունությունը բարձրացնելու համար։ Սակայն երբ նա որոշեց դիմել իր ապահովագրական ընկերությանը՝ ապահովագրավճարը նվազեցնելու խնդրանքով, նրան մերժեցին: Ի պատասխան՝ Ալենը վարձեց այլ գործարանատերերի՝ միասին ստեղծելու Factory Mutuals գույքի ապահովագրական ընկերությունը, որը մատչելի գներով կապահովագրեր «առավել անվտանգ» գործարանները և կխթաներ վերջիններիս՝ վերադարձնելով պայմանագրի ավարտի դրությամբ մնացած գումարը: Եվ ինչպես նա կանխատեսել էր, հրդեհների կանխարգելման ճիշտ մեթոդներն ու ստուգումները հետագայում հանգեցրեցին ընկերությունների կորուստների կտրուկ նվազման: Եվ երբ 1874 թվականին ստեղծվեց հրդեհաշիջման համակարգը, Factory Mutuals-ը առաջին ընկերություններից էր, ով հանդես խթանեց համակարգի տարածումը:1
1987 թ.-ին 42 ընկերություններ միավորվեցին երեք ընկերությունների՝ հաճախորդներին առաջարկելով գույքի համապարփակ ծածկույթ և կորուստների կանխարգելման ռեսուրսներ: Իսկ 1999-ին ստեղծվեց FM Global-ը՝ ապահովագրական ավելի մեծ ծածկույթ ապահովելու համար, որին հաջորդեց 2003-ին FM Global Research Center-ի բացումը, որն այսօր հանդիսանում է գույքի կորուստների կանխարգելման գիտության զարգացման մեջ ներգրավված ամենաժամանակակից կենտրոններից մեկը: Այնուհետև՝ 2014 թ.-ին, գործարկվեց FM Global Resilience տարեկան ինդեքսը՝ տվյալների վրա հիմնված առաջին գործիքը, որը դասակարգում է աշխարհի 130 երկրներն և տարածքները՝ ըստ գործարար միջավայրի կայունության: Forbes ամսագրի կողմից 2016 թվականին FM Global-ը ճանաչվել է Ամերիկայի լավագույն գործատուներից մեկը:2
FM Approvals
FM Global-ը նաև տրամադրում է սերտիֆիկացման և փորձարկման ծառայություններ ամբողջ աշխարհում արդյունաբերական և առևտրային ապրանքների համար FM Approvals հավաստագրերի միջոցով: Համաշխարհային ճանաչում գտած FM Approvals սերտիֆիկացումը վստահեցնում է հաճախորդներին, որ ապրանքը կամ ծառայությունը օբյեկտիվորեն փորձարկվել է և համապատասխանում է ամենաբարձր միջազգային չափանիշներին: Առևտրային և արդյունաբերական արտադրանքի հավաստագրերն իրենց մեջ ներառում են.3
• Շինարարական ապրանքներ/նյութեր
• Տանիքածածկման արտադրանք
• Էլեկտրական սարքավորումներ՝ ընդհանուր օգտագործման համար
• Հրդեհի, գազի հայտնաբերման ազդանշանային և այլ էլեկտրական սարքեր
• Հրդեհաշիջման սարքավորումներ
• Ֆունկցիոնալ անվտանգության գնահատում և սերտիֆիկացում
• Էլեկտրական սարքավորումներ վտանգավոր տարածքների համար
• Ծխի հայտնաբերում
Գույքի կորուստների կանխարգելումը դիտարկելիս FM Approvals-ի համար առաջնահերթություն է հանդիսանում իրական տվյալների օգտագործումը` ճշգրիտ որոշելու, թե տվյալ շինանյութը/արտադրանքը ինչպես է իրեն դրսևորում իրական հրդեհի ժամանակ: Գնահատման ընթացքում FM Approvals-ի ինժեներները կատարում են ինչպես մեծամասշտաբ, այնպես էլ փոքր մասշտաբի թեստավորումներ՝ որոշելու արտադրանքի, կրակի տարածումը սահմանափակելու ունակությունը:
Վերջին նորությունները
2019 թվականին FM Global-ը 1 միլիոն ԱՄՆ դոլար է ներդրել RiskGenius ստարտափում, որը կիրառում է արհեստական ​​ինտելեկտ և մեքենայական ուսուցում` անդերայթերների գրասենյակային գործընթացներն ավտոմատացնելու համար: Սա մինչ այժմ FM Global-ի ամենամեծ ստարտափային ներդրումն է: 2015-ին գործարկված RiskGenius-ը կիրառում մեքենայական ուսուցում ապահովագրական պայմանագրերի վրա՝ ապահովագրության մասնագետներին հնարավորություն տալով կտրուկ բարելավել իրենց կողմից հաճախորդներին առաջարկվող ապահովագրական ծածկույթի հետևողականությունը և արագությունը:
Նույն թվականին ընկերությունը ևս 250,000 ԱՄՆ դոլար է ներդրել AirWorks Solutions-ում։ Վերջինս օդային լուսանկարչության ստարտափ է, որը ապահովագրողներին թույլ է տալիս կիրառել ստարտափի կողմից մշակված ալգորիթմները և սարքավորումները՝ գույքային ռիսկերը հայտնաբերելու և կորուստները կանխելու համար: Ըստ FM Global-ի նորարարության ավագ փոխնախագահ Մայքլ Լեբովիցի. «Այս առաջադեմ տեխնոլոգիան մեծ կիրառական ներուժ ունի գույքային ռիսկերը կառավարելու համար՝ օդային դիտարկումների շնորհիվ հայտնաբերելով այնպիսի ռիսկեր, որոնք այլ կերպ հնարավոր չէր հեշտությամբ կամ անվտանգ բացահայտել»:4
Հաշվի առնելով, որ վերջին համաճարակն ահռելի վնասներ է հասցրել աշխարհի ընկերություններին, ապահովագրության հատուցման դիմումների կտրուկ աճն անխուսափելի էր: Համաձայն Ռալֆ Լորենի վերջին դատավարության, հագուստի ընկերությունը Factory Mutuals-ից ձեռք է բերել այնպիսի ապահովագրության պայմանագիր, որը, իրենց պնդմամբ, ծածկում է ցանկացած ռիսկ, ընդհանուր 700 միլիոն ԱՄՆ դոլար գումարով: Եվ ըստ Ռալֆ Լորենի, երբ ընկերությունը հայց է ներկայացրել համաճարակից ֆինանսական հատուցում ստանալու համար, Factory Mutuals-ը փորձել է սահմանափակել ապահովագրական ծածկույթը: Դատավարության ընթացքում Ռալֆ Լորենը հայտարարել է, որ մաքրման ծախսերի սահմանագիծը չպետք է խոչնդոտ հանդիսանա համաճարակի հետևանքով բիզնեսի ընդհատման կամ այլ կորուստների գծով պայամանգրում նշված գումարի ամբողջ ծավալով հատուցում ստանալուն: Այսօրվա դրությամբ, Factory Mutuals-ն ունի նաև այլ դատական հայցեր՝ ամերիկյան բուհերի և քոլեջների կողմից, որոնց բիզնես ընդհատման պայմանագրերի գծով հատուցման հայցերը նույնպես մերժվել են ընկերության կողմից:5
Ֆինանսական ցուցանիշներ
Հավաքագրված ապահովագրավճարներ ապահովագրությունից (€մլն)648
Հավաքագրված ապահովագրավճարներ վերաապահովագրությունից (€մլն)194
Համախառն հավաքագրված ապահովագրավճարներ (€մլն)742
Ընթացիկ տարվա ընթացքում վճարված համախառն հատուցումներ (€մլն)71
Համակցված գործակից (%)*96.8
*Համակցված գործակիցը օգտագործվում է ապահովագրական ընկերության գործունեության և ֆինանսական առողջության չափման համար. այն չափում է, թե արդյոք ընկերությունը ստանում է ավելի շատ իր ստացված ապահովագրավճարներից, քան ծախսում է իր ծախսերի և վնասների վրա: Օրինակ, 100% համակցված հարաբերակցությունը նշանակում է, որ ընկերությունն իր ապահովագրավճարներից ստանում է ճիշտ նույնքան գումար, որքան օգտագործում է իր ծախսերի և վնասների համար: 100% -ից ցածր ինչ-որ բան նշանակում է, որ ընկերությունն իր ապահովագրավճարներից ավելին է վաստակում, քան ծախսում է: Կարևոր է հաշվի առնել, որ այս գործակիցը չի հաշվի առնում ընկերության ներդրումները և այլ եկամուտները, ուստի ընկերությունը կարող է ունենալ 100%-ից մեծ համակցված գործակից և միևնույն ժամանակ լինել շահութաբեր:

Что такое FM Global?
FM Global (юридическое название — Factory Mutuals Insurance Company) — международная инженерная компания по страхованию имущества и предотвращению убытков. Основанная почти два столетия назад, FM Global концентрирует свой капитал, возможности научных исследований и инженерный опыт на управлении имущественными рисками.
FM Global определяет риск путем индивидуальной инженерной оценки объектов, подлежащих страхованию, а не на основании исторических данных и теории страхования. Инженерный персонал FM Global регулярно посещает застрахованные предприятия, чтобы провести оценку и рекомендовать улучшения имущества или методов работы для снижения физических и финансовых рисков.
FM Global отвечает перед своими страхователями, которые благодаря уникальной модели владения являются собственниками компании. Они получают выгоды от взаимности, включая право голоса, право на вовлечение в долгосрочное стратегическое планирование и потенциальное членство в компании.
История
FM Global берет свое начало в фабричном бизнесе, когда в 1835 году владелец текстильной фабрики в Род-Айленде по имени Захария Аллен улучшил свою фабрику, чтобы уменьшить вероятность пожара и повысить устойчивость фабрики к этому элементу, но когда он обратился к своей страховой компании и попросил снизить премию, ему было отказано. В ответ Аллен нанял других владельцев заводов для создания компании по страхованию имущества Factory Mutuals, которая страховала бы заводы с «хорошими рисками» и стимулировала страхователей, возвращая им премии, оставшиеся в конце срока действия полиса. И, как он и предсказывал, правильные методы предотвращения пожаров и проверки привели к значительно меньшим потерям. Когда в 1874 году была представлена ​​система пожаротушения, Factory Mutuals была одна из первых кто добилась ее широкого принятия.1
В 1987 году 42 компании объединились в три компании, чтобы предложить клиентам комплексное покрытие и ресурсы по предотвращению убытков. А в 1999 г. была создана компания FM Global для обеспечения большей страховой защиты, после чего в 2003 г. был открыт исследовательский центр FM Global, который сегодня является одним из самых современных центров, занимающихся развитием науки о предотвращении имущественных потерь. Затем, в 2014 году, был запущен ежегодный FM Global Resilience Index — первый инструмент, основанный на данных, который ранжирует 130 стран и территорий по всему миру по устойчивости их бизнес-среды. В 2016 году журнал Forbes назвал FM Global одним из лучших работодателей Америки.2
FM Approvals
FM Global также предоставляет услуги по сертификации и тестированию промышленных и коммерческих продуктов по всему миру с помощью сертификатов FM Approvals. Признанная и уважаемая во всем мире сертификация FM Approvals гарантирует клиентам, что продукт или услуга были объективно протестированы и соответствуют самым высоким международным стандартам. Сертификация и одобрение коммерческих и промышленных продуктов включают:3
• Строительные изделия/материалы
• Кровельные изделия
• Электрооборудование общего назначения
• Обнаружение пожара, обнаружение газа, сигнализация и другие электрические
• Противопожарное оборудование
• Оценка и сертификация функциональной безопасности
• Электрооборудование для опасных зон
• Обнаружение дыма
Важным требованием для получения FM Approvals при рассмотрении вопроса о предотвращении потери имущества является использование реальных данных для точного определения того, как данный строительный продукт/материал работает при фактическом пожаре. Во время оценки продукта инженеры FM Approvals используют как полномасштабные, так и мелкомасштабные испытания, чтобы определить способность продуктов ограничивать распространение огня.
В заголовках последних новостей
В 2019 году FM Global инвестировала 1 миллион долларов США в RiskGenius, стартап InsurTech, который применяет искусственный интеллект (AI) и машинное обучение для автоматизации процессов андеррайтинга. Это самая крупная инвестиция FM Global в стартап на сегодняшний день. Запущенная в 2015 году, RiskGenius применяет машинное обучение к страховым полисам, что позволяет страховым профессионалам значительно повысить согласованность страхового покрытия, которое они предлагают клиентам, и доставлять его быстрее, чем когда-либо прежде.
В том же году компания также инвестировала 250 000 долларов США в AirWorks Solutions, стартап по аэрофотосъемке , который позволяет страховщикам применять свои технологии для выявления имущественных рисков и предотвращения потерь. По словам Майкла Лебовица, старшего вице-президента по инновациям FM Global: “Мы считаем, что эта передовая технология имеет большой потенциал для адаптации для управления рисками, связанными с имуществом, путем определения угроз собственности с воздуха, которые невозможно было бы легко или безопасно идентифицировать иным способом.”4
Учитывая, что недавняя пандемия нанесла огрномный ущерб компаниям во всем мире, резкий рост страховых требований был неизбежен. Согласно недавнему иску Ральфа Лорена, компания по производству одежды приобрела у Factory Mutuals полис, который, как она утверждает, покрывает от всех рисков на сумму 700 миллионов долларов США. Когда компания Ральф Лорен подала иск о возмещении финансовых потерь в результате пандемии, Factory Mutuals якобы попыталась ограничить страховое покрытие. В своем иске Ральф Лорен предполагает, что ограничение затрат на очистку не должно мешать ему заявлять о перебоях и других убытках, вызванных пандемией, в полном объеме, указанном в полисе. На сегодняшний день, страховая компания также сталкивается с коллективным иском от имени университетов и колледжей, которые купили политику непрерывности деятельности компании, но получили отказ в исках.5
Финансовые показатели (2019)
Страховые взносы, полученные от страхования (€млн)648
Страховые взносы, полученные от перестрахования (€млн)194
Валовая сумма собранных страховых взносов (€млн)742
Валовые выплаты, выплаченные в текущем году (€млн)71
Комбинированный коэффициент (%)*96.8
*Комбинированный коэффициент используется для измерения результатов деятельности и финансового состояния страховой компании; он измеряет, получает ли компания больше от полученных премий, чем тратит на свои расходы и убытки. Например, комбинированный коэффициент, равный 100%, означает, что компания получает от своих премий ровно столько же, сколько она использует для покрытия своих расходов и убытков. Все, что ниже 100%, означает, что компания получает больше от своих премий, чем тратит на свои расходы и убытки. Важно учитывать, что этот коэффициент не учитывает инвестиции и другие доходы компании, поэтому компания может иметь комбинированный коэффициент более 100% и при этом быть прибыльной.